تعریف کلی آبنما

آبنما یکی از اجزای معماری ایرانی به مخصوص در طرح باغ ایرانی بوده است.

آبنما و استخر در باغ‌های ایران یکی از ضروری‌ترین عناصر ایجاد باغ بوده است. استخر باغ‌های قدیمی عمق زیاد چندین فواره بوده‌اند از عبارت استخر باغ بزرگ هزار جریب که در دوره صفویه در اصفهان احداث شد و پانصد فواره داشت .

images1h تعریف کلی آبنما

آبنما در فرهنگ ایرانی

در ایران باستان آب پیام‌آور روشنایی پاکی به شمار می‌رفت و از اهمیت بسياري برخوردار بود. ممکن است به علت اینکه ایران کشوری کم‌آب بوده، این مایع حیاتی بین ایشان قدر و منزلتی والا داشته است. آب در نزد ایرانیان نه تنها جهت رفع نیازها مورد استفاده قرار می‌گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی تاثیر بسياري داشته است. آب با قابلیت‌های مختلف مانند حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش تحرک، حس ‌های مفرق در روح و روان آدم گذارده است. به همین دلیل همواره در مکان‌هایی که ساخته دست بشر هستند ، به صورت‌های مختلف جهت خود جا باز کرده است. این مساله در رابطه با مکان‌هایی مانند پارک یا باغ بیشتر چشـم گیر است. زیرا عنصر آب به عنوان یکی از زیبا ترین زمینه‌های دید و یکی از موارد تکمیلی محیط سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در این مکان‌ها وجود آب جهت پاکیزگی محل آبیاری درختان و گل‌ها یا مصرف برای سرویس‌های بهداشتی، ضروری پرارزش است.

آبنما در باغ های ایرانی

در سده‌های قدیم ایرانیان باغ‌ها را بیشتر در زمین‌های شیب‌دار احداث می‌کردند با ایجاد پلکان در مسیر آب، جریان ملایم آب، تند و پر سر و صدا می‌شد.

اصلی‌ترین علت ی که همواره به باغ‌های ایرانی حیات می‌بخشید، آب جاری بود که در چهارباغ‌ها، جویبارها جوی‌های کم‌شیب و مارپیچی به حرکت در می‌آمد هوای باغ را مطبوع و دلپذیر می‌ساخت. در باغ‌های تزیینی که به حوض‌ها می‌پیوست، جدول ها اکثرا ٌ ً با سنگ و آجر ساخته می‌شد. در کف آب‌نماها بیشتر جاهایی که آب در جریان بود، اکثرا تخته سنگی با تراش سفیدرنگ یا با طرح‌های مختلف کار می‌گذاشتند که به موج آب، جلوه زیبا یی دهد.

باغ‌های قدیمی ایران اکثرا در مناطق گرم و خشک و کم‌آب ساخته شده‌اند و احداث آنها در چنین مناطقی، وجود چشم ه‌های طبیعی یا کاریز است.

وسعت هر باغ بستگی به اندازه میزان آب موجود جهت آبیاری آن دارد. باغ‌های شهرهای خشک و کویری به علت گرمی هوا در تابستان، همواره ارزش خاصی داشته‌اند که از آن عبارت باغ‌های کاشان را می‌توان نام برد. باغ فین کاشان که از باغ‌های معروف دوره صفویه، زندیه، قاجاریه هم‌چنین وقت ما است به علت وفور آب چشـم ه سلیمانی حوض استخر فواره‌های فراوان درختان کهنسال و عمارت‌های تاریخی، همواره جزو معرف ترین پردیدنی ترین باغ‌های کشور ما بوده است.

در باغ‌های ایرانی، برای ایجاد محیطی آرام، خنک پرسایه، چاره‌ای جز احداث جوی‌های آب در طول تمام باغ نبوده است اکثرا ً این جوی‌ها در تقاطع‌ها به حوضچه تبدیل می‌شدند. آب از جوی‌ها که از حوضخانه عمارت باغ آغاز در فاصله‌های منظم با استفاده از شیب طبیعی زمین با دوباره تکرار آبشارها به داخل حوضچه‌ها روان می‌شد.

آب‌نما که از ضروری‌ترین عناصر ایجاد باغ محسوب می‌شد، بیشتر در مقابل عمارت باغ احداث می‌شد بعد اصلی آن در جهت طول ساختمان و به شکل‌های مستطیل، مربع، چند ضلعی و دایره بود. گاهي وقتها در داخل عمارت‌های باغ‌های قدیمی نیز آب‌نما ساخته می‌شد که در اصطلاح به آن محل، حوضخانه می‌گفتند. ساکنان باغ در روزهای گرم تابستان، به مخصوص نیمروز، در کنار آب‌نما به آسایش می‌پرداختند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک