مقاله ای در مورد محوطه سازی

ثبیت خاک با سیمان :

348513 مقاله ای در مورد محوطه سازی
محوطه سازی

محوطه سازی

سیمان یکی از موادی است که از آن برای تثبیت خاکها و مصالح سنگی مصرف می شود. هچنین جهت تثبیت رویه های شنی و بهسازی آنها جهت آمدوشدهای بسیار زیاد خیلی به کار می رود. اکثرا ٌ ً هر نوع خاک شبیه شن و ماسه خاکهای ماسه ای و خاکهای لای دار خاکهای رس با میزان روانی کم را می توان با استفاده از سیمان تثبیت کرد ولی خاک آلی، به هیچ وجه مناسب جهت تثبیت با سیمان نیست. میزان سیمان لازم برای تثبیت خاک های ریزدانه بستگی به فوائد خمیری خاک دارد. هر اندازه خاکی درصد ریزدانه بیشتری داشته باشد و یا خمیری تر باشد درصد سیمان برای انجام عمل تثبیت ضروری خواهد بود. حدود تقریبی سیمان ضروری برای تثبیت خاکهای ریزدانه بین ۷ تا ۲۰ درصد وزن خشک خاک است .
سیمان یکی از مناسبترین مواد جهت بازبینی خاکهای ریز دانه در بستر راههایی است که میزان رطوبت آنها نسبتا خیلی باشد. میزان سیمان ضروری برای تثبیت خاکهای ماسه ای به درجه تخلخل خاک تثبیت شده بستگی دارد. عوامل دیگری که در میزان سیمان مورد نیاز تاثیر گذار ند عبارتند از : درصد شن و درصد مواد ریز دانه.

خاکهای شنی تثبیت شده با سیمان جهت لایه های اساس زیر اساس هر نوع راهی قابل مصرف است . میزان سیمان لازم جهت تثبیت خاکهای شنی بین ۲ تا ۶ درصد وزن خاک متغیر است بستگی به درصد مواد ریزدانه دارد. پایداری فشاری اینگونه خاکها در حالت تثبیت شده بسیار زیاد زیاد بین ۷۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است .

تثبیت خاک با قیر :

تثبیت خاک با قیر برای خاکهای درشت دانه و شنی که میزان ریزدانه آنها خیلی زیاد و فوائد خمیری آنها هم کم است مناسب است . خاکهای ریزدانه با فوائد خمیری زیاد برای تثبیت با قیر مناسب نیستند. اصولا قیر های مایع مناسب جهت تثبیت خاکهای ریزدانه می باشند . میزان متوسط قیر برای تثبیت خاکهای ریز دانه حدود ۴ تا ۸ درصد وزن خاک است. در مورد خاکهای ماسه ای، ماسه همراه با میزان کمی ربزدانه به بهتر ی با قیر تثبیت می شود. میزان مواد ریزدانه در خاکهای ماسه ای نبایستی از ۲۵ درصد تجاوز نماید .

تراکم خاک:

عملی است که طی آن حفره های موجود در بین ذرات از بین رفته و از اندازه محیط خاک در اثر بارگذاری کاسته می شود. کوبیدن متراکم کردن خاک بوسیله انواع غلتک ها صورت می گیرد.

غلتک چرخ فولادی : این غلتک سه نوع است :

غلتک چرخ فولادی ۳ چرخ

غلتک چرخ فولادی تاندوم

غلتک چرخ فولادی سه چرخ تاندوم :این غلتک برای کوبیدن خاکهای دانه ای شن و ماسه سنگشکسته مناسب است . همچنین از این غلتک برای اتو کردن خاکهایی که قبلا با غلتکهای پاچه بزی کوبیده شده اند. توانایی تراکم این نوع غلتک جهت متراکم کردن ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر خاک در ۸ بار حرکت رفت برگشت است . از این علتک می توان برای متراکم کردن خاک در شیب های تا ۱۲% هم مصرف کرد.

غلتک چرخ لاستیکی: این غلتک در دو نوع یافت می شود:

غلتک چرخ لاستیکی سبک وزن، چرخ های کوچک، غلتک چرخ لاستیکی سنگین وزن با چرخ های بزرگ

این نوع غلتک قابلیت متراکم کردن خاک با عمل ورز دادن است . غلتک های چرخ لاستیکی سبک برای متراکم کردن کوبیدن خاکهای ماسه ای، رسها، لای های یا مخلوطی از آنها بکار می روند. غلتک چرخ لاستیکی سبک خاک را تا ضخامت ۲۰ سانتی متر غلتک چرخ لاستیکی سنگین خاک را تا ضخامت ۶۰ سانتی متر متراکم می نماید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک