چيست؟ (Portal)پورتال

what is portal parsportal چيست؟ (Portal)پورتال

سایت سیمرغ

واقعا ً پورتال چیست؟ چه فرق ی با وب وب سایت دارد؟ پورتال (پرتال) سیـستم مدیریت محتوا (CMS) است؟ اینها سوالات ی می باشند که امروزه در ذهن بسياري وجود دارد. در این مقاله سعی شده بصورتی ساده و شفاف به ویژگی ها ، کاربر دها فرق های پورتال با وب سایت ها و سیـستم های مدیریت محتوا (Content Management System) پرداخته شود.

پورتال پایبرخي است بر روی وب که به تبادل اطلاعات با کاربر ان می پردازد. پورتال اطلاعات را از منابع مختلف جمع آوری و به فرد ان خود ارائه می دهد تا آنها نیازهای حول محور کار آن پورتال را بصورت مجتمع در پایگاه واحد بدست آورند.

پورتال ها بر خلاف وب وبسایت ها به منابع و پایگاه های مختلف متصل هستند دائما با آنها در حال تبادل اطلاعات بوده و در نهایت اطلاعات مورد نیاز فرد ان را بصورت دسته بندی شده ارائه می دهند. اما این بدین معنا نیست که خود هیچ گونه اطلاعاتی منتشر نمی کنند، بلکه پورتال ها خود نیز قابلیت انتشار اطلاعات سازمان یا مجموعه خود را دارند در صورت لزوم بابقیه پورتال ها به اشتراک می گذارند.

امروزه پورتال ها تنها جنبه اطلاع رسانی ندارند، بلکه به کاربر ان خود این امکان را می دهند که از خدمات الکترونیکی سازمان یا شرکت بهره مند شوند. این خدمات موارد ی همچون تامین ناحیه کاربر ی است که به کاربر ان مجوز می دهد اطلاعات مورد نیاز را مدیریت نمایند، برای شفاف تر شدن این موضوع اجازه دهید به ذکر مثال بپردازیم:

بانک:
وقتی وارد صفحه اصلی پایگاه اطلاع رسانی یک بانک می شویم در اصل وارد پورتال آن بانک شده ایم. بانک به ما نرخ ارز را بر طبق روز جاری نشان میدهد این اطلاعات از کجا می آید؟ آیا قابل اطمینان است؟ بله کاملا صحیح است، جهت چه که این اطلاعات از یک منبع واحد بدست می آید و خودسرانه منتشر نشده است. در واقع پورتال بانک، آخرین اطلاعات نرخ ارز را با اتصال به منبع نرخ ارز که در یک پورتال دیگر قرار دارد در نمایش می دهد. در همین پورتال ممکن است اهم اخبار جهان در بلوک مستقل توجه شما را جلب نماید . این اخبار نیز توسط بانک منتشر نشده بلکه پورتال بصورت اتوماتیک اما بر طبق تنظیمات مدیر پورتال n خـبر انتها جهان را از پورتال دیگر (با مصرف از فناوری RSS) دریافت کرده و به لحظه نمایش می دهد و به همین ترتیب بانک اطلاعات دیگری همچون اوقات شرعی، وضعیت آب هوا غیره را بصورت یکجا در اختیار ما قرار می دهد که همگی موثق هستند . حال بانک اطلاعات سازمانی را در کنار این اطلاعات به ما نمایش می دهد. جهت مثال نمایش آخرین تصمیمات مصوبات خود به عنوان اخبار بانک در یکی از بلوک های صفحه. بانک همين طور ناحیه کاربر ی را معین کرده که مشترکین (کاربر ان) آن با وارد کردن شناسه فرد ی رمز رد شدن به اطلاعات حساب دسترس ی و نسبت به انتقال وجه یا مدیریت آن اقدام نمایند. این اطلاعات با اتصال پورتال به شبکه اختصاصی بانک نیز شبکه متمرکز بانکی جمع آوری یکجا در اختیار فرد قرار داده شده است.

فناوری پورتال:
پورتال ها بدون وجود فناوری های ارتباطی مثل وب سرویس ها، SOAP و API عملا وب وب سایت بیشتر نیستند. مهمترین برجستگی پورتال ها نسبت به وب وب سایت ها (و بعضاً CMSها) وجود چنین فناوری هایی است. این فناوری ها راه های ارتباطی استاندارد بین همه پورتال های روز جهان است، صرف نظر از اینکه از چه سیسـتم علت سخت افزاری مصرف می کنند.

:SSO (Single sign-on)
یکی از خصوصیات ی مهم لاینفک پورتال بشمار می آید. این ویژگی باعث می شود که کاربر فقط با داشتن یک شناسه کاربر ی رمزعبور کردن به مجموعه ای از سرویس ها در یا چندین دامنه (Domain) دساسترس ی داشته باشد این سرویس ها حتی می توانند بر روی بیش از پورتال و در آدرس های اینترنتی (دامنه) مفرق ی قرار داشته باشند، اما فرد با بار وارد کردن شناسه و رمز امکان ورود به ناحیه کاربر ی در تمام این آدرس ها (مشروط بر داشتن دسترس و نگرانی ی) را دارد.

تمرکز پورتال:
پورتال های بسياري وجود دارند که بر روی خدمات ویِژگزینشه متمرکز بوده و یا به ارائه خدمات به شکلی کامل می پردازند، به عنوان مثال پورتال فروشبعضی بر روی خدمات اقتصادی و بازار متمرکز است یک پورتال خبری بر روی موارد خبری رسانه ای متمرکز است.

فرق پورتال با وب سایت:
اصولا فرق وب سایت با پورتال را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

۱٫ وب سایت انطباق پذیر نیست، بدین معنا که نمی توان محتوای آن را بصورت اتوماتیک تغییر داد، در حالی که محتوای پورتال بصورت اتوماتیک بدون دخالت قوت آدم ی قابل تغییر است.
۲٫ وب وبسایت انعطاف پذیر نیست، بدین معنا که نمیتوان محتوای وب سایت را بصورت آنلاین تغییر داد، در حالی که محتوای پورتال با استفاده از کنترل پنل به آسانی قابل تغییر است.
۳٫ وب وب سایت محاوره ای نیست، بدین معنا که با کاربر ارتباطی برقرار نمی نماید و با او به تبادل اطلاعات نمی پردازد، در حالی که پورتال بر طبق نیاز کاربر اطلاعات مورد نیاز او را ارائه می دهد.
۴٫ وب سایت صرفا جهت اطلاع رسانی است، در حالی که پورتال علاوه بر اطلاع رسانی به جمع آوری اطلاعات می پردازد.

choose your website
در مجموع فرق های بسياري بین پورتال و وب سایت وجود دارد هر چند که در ظاهر فرق چندانی بین این دو مشاهده نمی شود، چون هر دو بر اساس استاندارد(html) خروجی را نمایش می دهند اما به محض شروع استفاده، فرق ها نمایان می شود.


فرق پورتال با CMS:

سی ام اس (سیـستم مدیریت محتوا – Content Management System) صرفاً جهت مدیریت محتوای وب وبسایت بکار می رود. در حالی که پورتال با در برگرفتن سی ام اس درون علاوه بر این قابلیت، امکان تبادل اطلاعات با پورتال های دیگر و جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف و همين طور امکان اتصال پورتال ها را در دامنه های مختلف فراهم می سازد. به عبارتی دیگر سی ام اس زیر سیـستم لاینفک پورتال بوده هر چند که به تنهایی فرد د دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک