تاریخچه گل رز

31f325c83fb9f55402c2b5020b927e43 تاریخچه گل رز

خرید تاج گل

نسان های اولیه علاقه زیادی به گل رز وحشی داشتند، زیرا این گل دارای گلبرگ های شیرین و میوه ی خوشطعم است اقطعا لاً پرورش این گیاه ۵۰۰۰ سال پیش در چین که اکنون به سرزمین عراق تبدیل شده، شروع گردیده است.

رزهای باستانی:

آدم های اولیه علاقه زیادی به گل رز وحشی داشتند، زیرا این گل دارای گلبرگ های شیرین و میوه ی خوشطعم است و اقطعا لاً پرورش این گیاه ۵۰۰۰ سال پیش در چین که اکنون به سرزمین عراق تبدیل شده، شروع گردیده است.

در ایلیاد (جریان حماسی هومر) که به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد، آمده است که سپر آشیل (Achille) اسطوره داستان، در جشن پیروزیش بر هکتور با گل های رز تزئین شده بود و همچنین ، بدن هکتور را قبل از مومیایی کردن با روغن گل رز معطر تدهین کردند.

مورخان یونانی اشاره های زیادی به گل رز کرده اند؛ به خصوص رز گالیکا (Gallica) که جد همه گل های رز اروپایی است. رز آپوتکری (Apothe corys Rose) یا داماسک قرمز (Red Damask) از عبارت آفیسینالیس (Officinalis) برای اروپائیان منبع اولیه اصلی روغن گل رز داروهای شفابخش بود، تا زمانی که گونه های دیگری از رز در آسیای شرقی شناخته شد.

کلیساهای اولیه، گل رز را به عنوان نمادی از تباهی محکوم کرده بودند، زیرا اعتقاد داشتند که سقوط امپراتوری روم به خاطر توجه بیش از اندازه نرو (Nero) به این گل بود. افراط او در توجه به گل رز، وحشتناک و خجالت آور بود.

گفته می شود که چندین تُن رز برای برگزاری ضیافت های فراوانش فراهم می کرد. بالش ها و پشتی هایی که مهمان ها روی آن می نشستند، با گل رز پر می شد. همين طور ، میزان بسياري از گل ها را پرپر می کرد بر سر میهمانانش در مجالس عیش می ریخت و دوش گلاب بر سر آنان می گرفت. حتی گفته می شود یک نفر از شرکـت کنندگان در این مجالس خفه شده بود.

گل رز نماد خوب یت و پیروزی در عصر روم بود. میلیون ها گلبرگ گل رز را در مفتول برنجی به هم می بافتند و تاج گل و تاج سر درست می کردند. در نتیجه، کشاورزان باور داشتند که منفعت بیشتر در پرورش گل رز است تا کاشتن کالاها غذایی و این تصور غلط بود که بوسیله شاعر رومی، هورس (Horace) و دیگر روشنفکران آن وقت به وجود آمده بود.

یکی از مشهور ترین قدیمی ترین گل رز تاریخی گالیکا (Red Damash) Or (Apothecarys Rose). این گل در قرن وسطی به خاطر رایحه دلپذیرش زیاد بود.

قرون وسطی:

اطلاعات کمی در مورد پرورش گل رز بعد از سقوط امپراتوری روم وجود دارد و این برمی گردد به حدود ۴۰۰ سال بعد از میلاد مسیح، ی که کلیساها، گل رز سفید آلبا (Alba) را به عنوان مظهر مریم مقدس پذیرفتند. ادوارد اول، پادشاه انگلیس (۱۲۷۲)، به محض بازگشت از آخرین جنگ صلیبی، دستور داد درخت های گل رز، در باغ کاخ لندن بکارند و گل رز طلایی را به عنوان نشان پادشاهی خویش انتخاب کرد.

اقطعا ل دارد که آورنده گل رز داماسنا (Damascena)، از بازماندگان جنگ صلیبی باشند. اواخر سده پانزدهم گل رز داماسک پاییزه (Automn Damasle)، که در فرانسه به نام کواترس یزن (Quatre Saisons) شناخته می شود، اولین گیاه در اروپا و باغ های انگلیس بود که در هر تابستان گل می داد. اینکه آیا گل رز گالیکا (Gallica) بوسیله روبین به انگلستان آورده شده یا بعدها بازماندگان جنگ صلیبی آن را آورده اند، جای بحث دارد.

اگرچه، برای مدت های مدید درگیری خشونت آمیز گل های رز بین خاندان لنکستر وخاندان یورک در سنت آلبان وجود داشت، ولی سرانجام ازدواج هنری تودر، از لنکسترها با الیزابت از یورک، به این نزاع انتها داد و نشان آنها گل رز سفید در وسط گل رز قرمز بود که به صورت تاجی در بالای سر آنها قرار داشت.

از آن بود که برخي از خانواده های سلطنتی انگلستان آن را به عنوان نشان استفاده کردند هنوز هم نشان انگلستان است. در اواخر سده شانزدهم، گل رز فوتیدا (foetida) از ایران به اروپا برده شد بدون شک مورد توجه خیلی هنری هشتم قرار گرفت.

خاندان سلطنتی یورک، آن را به عنوان نشان در جنگ گل رز در سده پانزدهم پذیرفتند. گل رز آلبا، گلی است که هنوز در باغ ها می روید. گل سِمای پلنا (Semiplena) گونه ای از هر دو نوع گل است که هنوز در گاهي از نقاط جهان به خاطر عطر آن پرورش داده می شود. گل رز گالیکا رنگارنگ یا گل رز ماندی (Rose Mundi)، گلی است راه راه که از پیوند گل رز اولیه آفیسنالیس (Officinalis) در سال ۱۵۸۱ ایجاد گردیده است.

گل رز اروپائی توسط پدران روحانی مهاجر به آمریکا برده شد و با شروع قرن هفدهم در بیشتر باغ های ماساچوست پرورش یافت. آمریکای شمالی از قبل گونه های ویِژگزینشه خود را داشت؛ از عبارت رز ورجینیا (R.Virginiana)، به نام بالیتمر بلی (Baltimore Belle) به وجود آورد. که هنوز در آمریکا زیاد دیده شده است همين طور گل رونده و معرف جان سیلور (Long John Silver) که گلی سفیدرنگ و معطر است .

هایبریدهای اولیه (گل های دورگه اولیه)

از زمان ی روش پیوند زدن در قرن نوزدهم ابداع شد، انواع جدید ی از گل های رز توسط باغبانان و کشاورزان به وجود آمد که آنها را بعد از بالغ شدن شاخه و رسیدن برگ ها گزینش می کردند قلمه می زدند. گیاه شناسان هلندی اروپا در سده هفدهم از پیشگامان پرورش گل رز سنتی فولیا (R.Centifolia) یا گل صدبرگ که به همین خاطر به آن رز گل کلمی گفته می شود) بودند.

ژوزفین (Josephine)، همسر ناپلئون، امپراتور فرانسه، مشوق و حامی پرورش دهنده گل رز بود و طی سال های ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۴ دوستاران رز و گیاه شناسان را به باغ های خود در مالزمون (نزدیک پاریس) دعوت کرد و با کمک آنها کلکسی ونی بالغ بر ۲۵۰ نوع رز جمع آوری نمود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک