بیماری آلزایمر

مقدمه ای بر بیماری آلزایمر
alzheimers 02 بیماری آلزایمر
مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

این مریضی علاج ناپذیر تحلیل برنده و مرگ آور است. آلزایمر ، دمانس یا زوال عقل پیری از نوع آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقلی است. جهت اولین بار روانپزشک آسیب شناس عصب آلمانی آلوئیز آلزایمر در سال ۱۹۰۶ معرفی کرد این نام از او گرفته شد. این بیماری معمولا در افراد بالای ۶۵ سال ظهور می نماید ، هر چند آلزایمر زود وقت با شیوع کمتر می تواند خیلی زودتر از این سن رخ دهد. در سال ۲۰۰۶ میلادی ۲۶ میلیون نفر در جهان به این مریضی مبتلا بودند و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی از هر ۸۵ نفر نفر مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد. مریضی آلزایمر مریضی پیش رونده نقد برنده ی مغز بوده که باعث مختل شدن شدید فکر و حافظه می شود. بیماری آلزایمر شایعترین شکل دمانس یا زوال عقل است .

دمانس سندرم متشکل از تعدادی علایم است که از دست دادن حافظه قضاوت تغییراتی در خلق خو ، توانایی های رفتاری ارتباطی را در بر می گیرد. بیماری های مرتبط با دمانس حاوی : دمانس عروقی ، دمانس گیجگاهی-پیشانی یا بیماری پیک ، مریضی کروتزفلد-ژاکوب ، دمانس لوی بادی می باشند .

با پیشرفت بیماری و تاثیر گذاشتن بر روی نواحی از مغز توانایی های مختلف مختل می شوند. نتیجه حاوی تغییراتی در توانایی ها رفتار است. در حال حاضر زمانی که توانایی از دست رود بر نمی گردد. با اینحال گاهي نتایج بررسی ها و تحقیقات در حال حاضر نشان می دهند که بعضی از بازآموزی ها ممکن می باشند .

البته اگر چه دوره مریضی آلزایمر جهت هر نفر منحصر است اما علایم مشترک بسياري وجود دارد. اولین علایم قابل مشاهده اکثرا به غلط تصور می شود که مربوط به سن ، یا نشانه هایی از اضطراب باشد. در مراحل اولیه شایع ترین علامت تشخیص داده شده ، ناتوانی در به خاطر آوردن اطلاعات جدید ، مانند اشکال در به خاطر آوردن رویدادها وقایع جدید است . زمانی که احتمـا ل مریضی آلزایمر می رود ، تشخیص اکثرا بوسیله بررسی های رفتاری آزمایش ات شناختی که با اسکن مغز در صورت لزوم همراه است تایید می شود.

با پیشرفت بیماری علایمی از عبارت گیجی تحریک پذیری ، و پرخاشگری نوسانات خلقی اختلال زبانی(مساله تکلم بیان) از دست دادن حافظه به مدت زیاد ، انزوای بیمار ظهور می کنند. به تدریج عملکرده ای جسمی از دست رفته در نهایت به مرگ منتهی می شود. بررسی پیش معرفت فردی مساله است ، زیرا مدت متغیر است. بیماری آلزایمر برای یک دوره ی نامعین زمانی پیش از آن که کاملا ظاهر شود سال ها به صورت تشخیص داده نشده پیشروی می نماید . معدل طول عمر بعد از تشخیص در حدود هفت سال است. کمتر از سه درصد از مبتلایان چهارده سال پس از زمان تشخیص زنده می مانند.

از آنجایی که بیماری آلزایمر قابل علاج ناست و زوال آفرین بوده ، سرپرستی از بیماران ضروری است. نقش پرستار اصلی اکثرا به عهده همسر یا بستگان نزدیک بیمار است . در کشورهای گسترش یافته بیماری آلزایمر یکی از پرهزینه ترین بیماری ها جهت جامعه است .

تاریخچه آلزایمر

فلاسفه پزشکان یونان روم باستان بیشتر شدن دمانس را با پیری مرتبط می دانستند. تا اینکه در سال ۱۹۰۱ ، روان شناس آلمانی آلوئیز آلزایمر اولین مورد شناخته شده بیماری آلزایمر را در زن پنجاه ساله به نام آگوستی دی شناسایی نمود. دکتر آلزایمر پیگیری کرد تا اینکه آن زن در سال ۱۹۰۶ فوت نمود ، او این مورد را اولین بار گزارش نمود. در طول پنج سال بعد ، یازده مورد مشابه در متون پزشکی گزارش گردید برخي از آنها هنوز از اصطلاح بیماری آلزایمر مصرف می کنند.

این مریضی در ابتدا به عنوان معین بوسیله امیل کراپلین بعد از فرونشاندن گاهي از معین ات بالینی(توهمات و هذیان ها) پاتولوژیکی(تغییرات تصلب شرایین) مندرج در گزارش اصلی آگوستی دی توصیف گردید. او بیماری آلزایمر را به شمار آورد همچنین دمانس یا زوال عقل سالخوردگی بوسیله کراپلین به عنوان زیر شاخه ای از دمانس پیری در ویرایش هشتم از کتاب روان پزشکی منتشر شده ی خود در ۱۹۱۰سال نامیده شد.

این در نهایت به تشخیص آلزایمر مستقل از سن انجامید. عبارت ی دمانس پیری از نوع آلزایمر(SDAT) برای مدتی به منظور توصیف بیماری در افراد بالای ۶۵ سال بکار برده می شد. در نهایت ، کلمه ی بیماری آلزایمر به طور رسمی در نامگذاری پزشکی برای توصیف بیماران در همه سن با یک الگوی علامت شایع معین دوره ی بیماری ، نوروپاتولوژی انتخاب گردید. از دست رفتن حافظه که زندگی روزمره را مختل می نماید روند طبیعی پیری ناست . آن ممکن است یکی از علایم بیماری آلزایمر باشد ، بیماری مخرب مغز که زوال عقلی تدریجی را در حافظه ، فکر کردن مهارت های ی را ایجاد می نماید. هر فردی شاید یکی یا بیشتر این علایم را در درجات مختلف تجربه نماید. چنانچه شما متوجه هر کدام از آنها شدید ، به احتمال زیاد به پزشک مراجعه بکنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک