جاوا چیست؟

%name جاوا چیست؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

جاوا JAVA یک زبان برنامـه نویسی است که درسال ۱۹۹۴ توسط یکی از مهندسین کمپانی سان (sun) به نام جیمز گوسلینگ نوشته شد، جیمز از نوشتن پروگرام با ++C خسته شده بود جاوا را برای رفع نیازهای طراحی کرد. مثل لینوکس ترودلز که لینوکس (Linux) را برای استفاده پدید آورد.
جیمز ابتدا نام این پروگرام را oak گذاشت. در آن‌زمان شرکـت sun از گسترش oak منصرف شد ولی با پیشرفت و گسترش اینترنت و معین شدن امکانات برنامـه تطابق بعضی خصوصیات ی آن با نیازهای اینترنت شرکـت sun پروژه oak را فعال نمود و نام جاوا را جهت آن برگزید.
نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است آن این بود که تیم پروگرام نویسان جاوا به قهوه بسیار زیاد علاقه داشتند. این مساله در لوگوی جاوا هم مشهود است!!

نگارش ورژن اول جاوا در سال ۹۵ شروع شد و در سال ۹۷ ورژن ۱/۱ در سال ۹۸ ورژن ۱/۲ به بازار ارایه شد. اما تا کنون ورژن های مفرق با امکانات مفرق به بازار ارایه شده است. جاوا زبان مادر جهت سیـستم علت سولاریس است، مثل بیسیک جهت سیستم علت ویندوز و زبان سی جهت یونیکس.
خیلی مهم ترین ویژگی جاوا این است که اساسا شی گراست به این مفهوم که توانایی استفاده مجدد مکرر از کدهای از پیش نوشته شده را دارد.
ویژگی دیگر جاوا این است که بر روی سیستم های مختلف کار می نماید جهت مثال پروگرام ای که شما با سیـستم اینتل نوشته اید به راحتی روی یک سیستم مکینتاش یونیکس اجرا می شود و این علت اصلی خوب یت جاوا است.
سادگی، قابل انتقال بودن، کارایی بالا، استحکام، پویایی و ایمنی بالا از دیگر امکانات جاوا است.

معمول ترین برنامـه هایی که با جاوا نوشته می شود Applet ها هستند . Applet پروگرام ای پویا است که در صفحه وب اجرا می شود برای دیدن آن به مرورگری نیاز است که جاوا را پشتیبانی نماید . به اضافه این شما می توانید با جاوا برنامـه های کاربر دی، چند منظوره وسطح بالا بنویسید مثل نرم افزار های سرویس دهی شبکه یا سرویس دهنده پست الکترونیک.
جاوا در واقع یک زبان برنامـه نویسی شی گرا وبسیار زیاد قدرتمند است و تمام خصوصیت های ++C C را داراست. اما خصوصیت های مساله ساز آن مثل وراثت اشاره گرها را کنار گذاشته است. برنامـه نویسانی که با C++ آشنا می باشند زیاد راحت سریع می توانند JAVA را یاد بگیرند. با جاوا کد نویسی خیلی آسان تر است و کدها کلاس ها کتابخانه های آماده جاوا باعث می گردد نوشتن یک برنامـه با جاوا از نظر تعداد خطوط و وقت لازم تقریبا سوم یک برنامـه ++C است.

.NET رقیب JAVA؟
.NET فرمی است که به وسیله مایکروسافت MicroSoft برای تولید و ساخت وب سایت ها با امکانات زیاد مفرق ایجاد شده است به طوری که بخش ی از یک پروژه را می توان با ++CV و بخش دیگر را با پروگرام ای دیگر نوشت و در نهایت کل آن توسط واسطه به نام MSIL ترجمه شده در محیط .NET قابل اجرا است.

J2EE (ورژن نو JAVA) به وسیله شرکـت SUN با همکاری شرکـت های IBM و HP تولید و ساخت شده است. در این قالب تنها زبانی که مورد مصرف قرار می گیرد جاوا است، و بر خلاف .NET که فقط روی محیط های سازگار با ویندوز عمل می نماید ، مستقل از سخت افزار است.
بین .NET و JAVA کدام را گزینش کنیمًـ؟
– قابلیت انتقال پروگرام ها روی سیـستم های مختلف و شعار مهم جاوا یعنی: “یک بار بنویس و هر جا مصرف کن” (Writeonce-Run anywhere) موضوعی زیاد حایض ارزش است که بسته به نیاز شما و نوع پروگرام شما می تواند بسیار زیاد با اهمیت باشد.
– در محیط هایی که چند نوع سیستم سخت افزاری وجود دارد به احتمال زیاد پروگرام های تحت جاوا مناسب تر است ولی اگر در محیط مورد نظر شما از سیسـتم علت ویندوز مصرف می شود مصرف از .NET نرخ کمتری در برخواهد داشت.
– .NET خصوصیات یی دارد که با آن می توان سایت های جذاب و قشنگ تری ساخت ولی در وبسایت های پیچیده بزرگ و جایی که کارایی مهمتر از ظاهر است خوبتر است از جاوا مصرف کنیم.
– تصور بکنید نیاز به برنامـه ای دارید که در آن چیزهایی به صورت دینامیک ایجاد می شوند بعد از طی یک سری عملیات بر روی آنها از بین می روند، در این نوع پروگرام ها تعقیب اشیایی که در پروگرام ساخـته می شوند، تخصیص مدیریت حافظه تماما بر عهده پروگرام نویس است. ولی جاوا سیسـتم اتوماتیک مدیریت پاکسازی حافظه است که بسياري از موارد را آسان کرده است.
هر تکنولوژی که ایجاد می شود؛ هر برنامـه ای که مورد توجه عموم قرار می گیرد حتمـا مورد توجه نفوذگران هم واقع می شود، هر سیسـتم ی که بخواهد بماند و پیشرفت نماید نیاز به ایمنی دارد و اینجاست که سدهای حفاظتی جاوا مد های امنیتی آن که حاصل تلاش زبردست ترین پروگرام نویسان جهان ست مورد توجه قرار می گیرد. مـدل چهار لایه امنیتی جاوا جلوی خیلی از اقدامات خرابکارانه و نفوذی را می گیرد، ولی هیچ سدی ۱۰۰درصد غیر قابل نفوذ نیست!!
در هر حال انتخاب بین این دو نیاز به ارزیابی دقیق، آینده نگری معین شدن اهداف دراز مدت میزان سرمایه گذاری شما دارد زیرا نرخ هایی که یک پروگرام جاوا دربر دارد در اکثر موارد چندین مساوی یک پروگرام .NET خواهد بود.

جاوا اسکریپت JAVA Script:
افرادی که با جهان ی اینترنت رایانه آشنایی دارند به احتمال زیاد این اسم را شنیده‌اند. ولی غلط نکنید JAVA Script با جاوا تفاوت دارد. JAVA Script برنامـه کاملا مستقل است که توسط کمپانی SUN مجموعه NetScape تولید و ساخته شده است. جاوا هم به صورت فایـل اجرایی (exe) و هم در صفحات وب قابل استفاده است. ولی JAVA Script فقط به منظور استفاده در اینترنت طراحی شده است. شما می توانید متن جاوا اسکریپت را در آسان ترین ویرایشگرها مثل «وردپد» word pad ویرایش بکنید . دستورات JAVA Script درون تگ های HTML قرار گرفته بعد داخـل فایلی با پسوند .htm ذخیره می شوند و در مرورگرهای وب قابل مشاهده هستند .
خلاصه این که جاوا برنامـه ای قوی فرد دی است و ابتدا تنها مورد تذکر برنامـه نویسان آمریکایی بود ولی اکنون به قدری بیشتر شدن کرده است که برنامـه نویسان همه جهان به آن اعتقاد پیدا کرده اند، ولی از آنجا که جاوا وسائل ی است جهت پروگرام های پیچیده بزرگ که بوسیله تعداد معدودی از سیسـتم ها مورد استفاده قرار می گیرد، کمتر مورد توجه برنامـه نویسان سیستم های کوچک قرار گرفته ولی با تمام اینها وسائل های بسیار زیاد قدرتمند پیشرفته ای دارد که امکانات زیادی به این زبان برنامـه نویسی داده است.

سان به بازاری وسیع می اندیشد
جاوا ۲ ؛ آخرین تلاش برای بقا

۱۳ سال قبل, ۱۳ نفر از کارمندان سان میکروسیـستم جهت انجام پروژه پر تشویشی با عنوان “موج جدید پردازش کامپوتری“ پرداختند.
این مساله از قدیم وجود داشت ولی تنها دستاورد این تیم, جوابگویی به این پرسش بود که چطور نیازهای نوین پردازش اطلاعات برطرف می شود. ۵ سال طول کشید وافکار ونظرات توصیه ات زیادی بیان شد تا فناوری جاوا به جهان یان شناسانده شود. جاوا اولین فضای ی است که امکان پروگرام نویسی قدرتمند تجاری را ایجاد کرد.
جاوا به صورت یک فناوری نوپا وارد بازار شد و بعدها در اینترنت ریشه گرفت. این روزها نام HotJava کمتر به گوش می خورد. این محصول اولین مرورگری بود که Applet ها را پشتیبانی می کرد. Applet ها برنامـه های کوچکی بودند که در بروزر ذخیره می شدند قادر بودند صفحات HTML ثابت را به کاربر دهایی دیدنی همچون گیم های شطرنج دوسویه, چت روم های چند نفری حتی فرد دهایی در تجارت سهام تبدیل کنند.

توانایی های بالقوه جاوا با نیازهای روز اینترنت همخوانی پیدا کرد سریع به صورت زبان بالفعل اینترنت و محاسبات تجاری درآمد. جاوا سریع گسترش یافت و طریقه محاسبات همچنین استفاده از اینترنت را تغییر داد, به طوری که وقتی شما به صورت آنلاین کتابی می خرید یا سهامی را به فروش می رسانید در حال استفاده از جاوا هستید.
حال بعد از گذشت ۸ سال کار جاوا,این پرسش بیان می شود که جاوا چگونه می تواند بر موج نو محاسبات پردازش تاثیر گذار باشدًـ؟
نظر های مختلف ی دراین زمینه وجود دارد ولی با اهمیت زیاد ترین آنها این است که جاوا اگر می خواهد نقش خود, یعنی افزایش فرد د رایانه را حفظ نماید باید از پیچیدگی خود بکاهد. یکی از کلیدهای موفق یت جاوا نسخه تجاری جاوا ۲ است که با نام J2EE شناخته شده است.
J2EE بسیار زیاد قدرتمند است توانایی های زیاد ی دارد ولی همان گونه که می دانیم با ارتقا قدرت پیچیدگی ها افزایش می یابد. ولی جاوا جهت این که با سازگاری زیادتری در وقت اجرا کار نماید قدرت خود را حفظ نماید می بایست آسان تر باشد.
“جاوا“ ۲ یا به این مساله توجه خواهد داشت نقش را درمحاسبات حفظ خواهد کرد یا به فرد دی نبودن به دست فراموشی سپرده می شود. ولی امیدواری بسياري وجود دارد که جاوا ۲ خوب عمل نماید , چون سرمایه ها و افکار بسیار زیاد ی آن را پشتیبانی می کنند. اما جهت نیل به این هدف باید قادر به حل دو مساله باشد.
جاوا ۲ هنوز هم به طوری باور نکردنی پیچیده مانده است طوری که تنها برای افراد ماهر نیروهای کارشناس قابل مصرف است.
با توجه به نیاز جهان ی جهت کاهش قیمت ها و شرح حال به روز و سازندگان فناوری اطلاعات پیچیدگی می تواند علت ی نابود کننده باشد. جاوا ۲ می بایست با حفظ استانداردهای خود توجه به نیازهای مشتریان و در صدر قرار گرفتن درعرصه های رقابتی روند تجاری شدن خود را تزود نماید .
همان گونه که آسان تر کردن Visual Basic کاربر د ویندوز را افزایش داد, جاوا ۲ هم می بایست میانه رو باشد و با كم شدن پیچیدگی از حالت اختصاص پیدا کردن به نخبگان خارج شود.
كم شدن پیچیدگی جاوا۲, آن را در سطح وسیع ی قابل فهم کاربر دی می نماید ضمن آن که در فرد ان صرفه جویی می شود وباعث استفاده بهینه از توانایی های آن می شود. به اضافه آن در زمینه تجاری هم به میزان قابل تذکر ی در تعرفه و وقت صرفه جویی می شود.
دومین مساله میزان سرعتی است که نوآوری جاوا ۲ در اختیار مشتریان خود می گذارد. میزان آسانی جاوا۲ شاید چندان ارزش نداشته باشد ولی در مقابل جهت اینکه جاوا۲ در عرصه بازار هم یابد باید سرعت خود را به میزان ایده آل مناسب برساند.
افرادی هستند که شاید به کیفیت ارزش چندانی ندهند ولی سریع آنها نیاز باشد پس در اینجا سرعت مهمترین مساله خواهد بود.
جاوا۲ هنوز نیز می تواند پیشتاز باشد ولی باید در دستورالعمل های خود تغییراتی را ایجاد نماید . متخصصان پیشرفته جاوا (JCP) در میدان رقبا در صدر قرار دارند و برای جذب مشتری بیشتر فناوری های را قبل از ورود به بازار استاندارد می کنند.
این تغییرات یکی دوسال به طول خواهد انجامید در حال حاضر با بیشتر شدن نیازهای مشتریان, فروشندگان ناچاربه عرضه فناوری هایی هستند که صورت تجاری داشته باشد ولی در واقع این فناوری ها می بایست قبل از عرضه, موارد مربوط به استاندارد در آنها اعمال شود. درحال حاضرweb فناوری هایی را عرضه می نماید که در سطح وسیع ی مورد استفاده قرار می گیرد و توسط world wide web consortium استاندارد می شود یعنی این فناوری ها اول در بازار عرضه می شود بعد عمل استاندارد سازی بر آنها اعمال می شود.
JAVA2 با استانداردی که مورد نیاز مشتری است و با سرعتی بالاتر از انواع قبلی عرضه می شود به طوری که اگر این فناوری نبود بایستی مرتب مراحل نوآوری, اجرا, استاندارد مورد توجه قرار می گرفت.
جاوا ۲ از انواع موفق فناوری های عرضه شده در طول این هشت سال است و ما همچنان به سرمایه گذاری در کاهش پیچیدگی و سرعت نوآوری و استانداردسازی آن ادامه خواهیم داد تا در هشت سال آینده هم به شکلی موفق عمل کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک