سیستم جوملا چیست ؟

جوملا چیست ؟
%D9%86%D8%B5%D8%A8 %D8%AC%D9%88%D9%85%D9%84%D8%A7 سیستم جوملا چیست ؟
آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این مطلب به صورت مختصر با ماهیت کلی تاریخچه جوملا آشنا خواهید شد شرح اتی درباره خصوصیات ی جوملا و روند پیشرفت آن در ایران در اختیار شما قرار می گیرد.
جوملا سیـستم مدیریت محتوای (CMS) متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت یک وبسایت برنامـه های قدرتمند آنلاین را می دهد.

جوملا تحت اجازه نامـه بین المللی مجوز نامـه GNU/GPL منتشر می شود.

جوملا بر طبـق زبان php و تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده جهت ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد ولی تکنولوژی اصلی پایگاه داده آن بر طبـق MySQL است.

تاریخچه:
جوملا انشعابی از یک سیستم مدیریت محتوی با نام “مامبو” است. سال ۲۰۰۵ بعضی از گسترش دهندگان سیستم مدیریت محتوای مامبو، گروهی با نام “Open Source Matters” تشکیل دادند اقدام به انتشار ورژن جدید ی از همان سیستم مدیریت محتوای مامبو به نام جوملا (نسخه ۱٫۰) کردند. از آن به بعد این دو سیسـتم به صورت رسمی از جدا شده و جداگانه گسترش پیدا کردند.

جوملا کلمه ای به زبان سواحیلی به معنای “همگی” است و از آن جالبتر شباهت معنایی و ظاهری زیاد کلمه “جوملا” با واژه فارسی “عبارت ” یا همان “جملگی” است.

خصوصیات جوملا
خصوصیات ی مختلف ی از عبارت سهولت در استفاده، انعطاف پذیری و به روز رسانی امنیت مناسب باعث شده است، جوملا از محبوب ترین نرم افزار های تولید، طراحی مدیریت وبسایت در جهان باشد. از تمام مهمتر، جوملا یک سیـستم مدیریت محتوی رایگان یک راه حل متن باز (open source) است که در دسترس همگان قرار دارد.

تعداد فرد ان زیاد جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیـستم های مدیریت محتوی نیز محسوب شود، به صورت روزانه بیش از هزاران برنامـه نویس و دولوپر در حال کار با جوملا هستند . موارد و یا حفره های امنیتی احتمـا لی در هسته جوملا پیش از آن که بوسیله هکرها خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی بسیار زیاد بزرگ جوملا آن را شناسایی و سریع به روز رسانی می کنند.

تهم اکنون برای جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما اجازه می دهد در طراحی سایت امکانات بسياري پیش روی خود داشته باشید.

با جوملا شما به راحتی می توانید محتوای سایت را بدون نیاز به دانش فنی پروگرام نویسی به روز رسانی و ویرایش نمایید. محیط آن کاملا فرد پسند بوده و استفاده از بخش مدیریت آن کاملا به صورت گرافیکی است هر کابری به راحتی می تواند از آن مصرف نماید . ولی از نکات جذاب این سیستم مدیریت محتوی این است که نه فقط برای کاجهت مبتدی متوسط دیدنی است بلکه جهت کاربر ان حرفه‌ای، پروگرام نویسان و طراحان حرفهای وب وبسایت نیز به دلیل افزونه های متنوع قالب های آماده زیبا ، بسیار زیاد جذاب است.

جوملا ثابت کرده است که می توان تغریبا هر نوع سایتی را از مبتدی گرفته تا فوق حرفهای بر پایه آن راه اندازی نمود، با این وجود نمی توان گفت سیستم مدیریت محتوای ۱۰۰٪ بی عیب و نقص است همان گونه که هیچ سیـستم مدیریت محتوایی بی عیب نقص نیست. امکانات جوملا روز به روز در حال بیشتر شدن بوده و نقاط ضعف آن نیز با انتشار هر ورژن ویرایش پیدا می نماید ، پیشرفت روز افزون جوملا خیلی امیدبخش است.

جوملا در ایران:
سالهای بسیار زیاد ی است که جوملا توسط تیم های مختلف ی در ایران فارسی سازی بومی سازی شده است. سایت‌ها گروه های حرفه‌ای خیلی ی هم در زمینه با ارائه قالب و افزونه فارسی کار می کنند. می توان گفت در ایران هم این سیسـتم مدیریت محتوی اهمیت خود را به بهتر ی پیدا کرده است.

این متن صرفا برای آشنایی سطحی با جوملا نوشته شده و در مقالات بعدی روش جوملا را از مقدماتی ترین بخش و به آسان ترین زبان ممکن به صورت گام به گام شروع می کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک