VPS یا سرور مجازی چیست؟

VPS یا سرور مجازی چیست؟
vps VPS یا سرور مجازی چیست؟
خرید سرور مجازی ارزان

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی است و گاهي از آن به عنوان VDS یا Virtual Dedicated Server نیز نام می برند، به طور آسان به سرویس های میزبانی محیط ی گفته می شود که شبیه یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل مینمایند لکن بصورت چندگانه با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به جمله بهتر، با مصرف از تکنولوژی مانند Virtuozzo با بهره گیری از سخت افزارهای زیاد قوی پیشرفته ، سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا مفرق تقسیم می شود.

هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه مهم ، فضای دیسک سخت، پهنای باند و… را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. به عنوان مثال، VPS می تواند حاوی ۵۱۲ مگابایت از ۸ گیگابایت حافظه مهم سرور را به صورت تضمین شده به همراه ۵۰ گیگابایت محیط ذخیره سازی و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد. این بدین معنا است که صرفنظر از میزان مصرفبقیه VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما تحت هر شرایطی به ۵۱۲ مگابایت از حافظه مهم سرور دسترسی خواهد داشت.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیـستم های علت مفرق و پروگرام های مختلف نسخه های مفرق ی استفاده نمایند. بر فرض یک VPS لینوکس Fedora، دیگری CentOS به عنوان سیسـتم علت های سـرور خواهند بود. همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم علت وینـدوز نیـز صادق است . همچنین تعریف Name Server های اختصاصی نصب ASP, PHP , MySQL , .NET وبقیه برنامـه ها با ورژن دلخواه ، نصب و اجرای کلیه برنامـه ها، DLL ها، … بطور کامل در کنترل اختیار هر مشترک است .

مهمترین ویژگی ها ی مصرف از VPS ها در مقایسه بابقیه سرویس های میزبانی، هزینه خیلی کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Resseller/Shared Hosting) است بگونه ای که هزینه VPS ها در بسياري از اوقات پنجم تا یک دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی همه امکانات آنهـا را دارا است . همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی داشته باشد. در کل از دید فرد نهایی، VPS درست شبیه سرور اختصاصی بوده فرد به هیچ عنوان فرق ی را در شیوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

Xen چیست ؟

اگر تصمیم به تولید و ساخت یک سرور مجازی دارید باید بنابه مورد استفاده از این سرور مجازی به Platform ای که جهت Virtualization در Data Center طرف قرارداد شما مصرف شده است، توجه داشته باشد. زیرا که هر کدام از این Platform ها نواقص و خواص ی دارند، از آنجا که بیشتر کاربر ان ایرانی جهت سرور های مجازی تمایل به مصرف از Platform مشهور به Xen که متعلق به کمپانی Citrix است ، دارند، اندکی درمورد خاصیتهای و معابش شرح خواهیم داد.

خاصیتهای :
استقلال کامل یگ سرور مجازی از مابقی سرور های مجازی
مصرف از کرنل کامل لینوکس برای هر VPS در نتیجه پشتیبانی از تمام امکانات لینوکس
بهره وری از حافظه مجازی نوع SWAP و در نتیجه امکان اجرای وظایف متعددی که نیاز به حافظه خیلی دارند.

معایب:
بجهت استقلال جامعی که فراهم کرده است، نسبت به platform های دیگر مانند Virttuozzo سرعت کمتری دارد.
عدم پشتیبانی از حافظه Brustable که اما در platform های دیگر در میزان نظریه پشتیبانی شده است.

ویژگی ها ی سرور مجازی به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، پروگرام های مورد نظر را نصب بکنید ، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.
امنیت : فایل سیـستم شما کاملا مجزا ازبقیه مشتریان خواهد بود مطمئن خواهید بود که از دسترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت بیشتری جهت شما تامین خواهد شد.
مجزا بودن کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده جهت به صورت کامل می تواند استفاده نماید کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

ویژگی ها ی سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی:

هزینه : در واقع شما تمام امکانات یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.
قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه و تولید ورژن پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می نماید .
مدیریت پذیری: وسائل های تعبیه شده در ویرچوزو (Virtuozzo) نصب پروگرام ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

مصرف از ظرفیتهای خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیـستم و عدم استفاده از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از تمام آن استفاده نماید .
انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک