تاریخچه پرینتر های سه بعدی

در این مطلب سعی میکنیم تا شما دوستا عزیز را با تاریخچه پرینتر های سه بعدی بیشتر آشنا نماییم.در ادامه این مطلب به کاربرد اولین اسکنر سه بعدی بیشتر خواهیم پرداخت.

%name تاریخچه پرینتر های سه بعدی

pazzzle.com

انقلابی در تکنولوژی

پرینتر سه بعدی یکی از فناوری های نوظهور است و این قابلیت را ایجاد می کند که هر گونه جسم سه بعدی را با هر نوع پیچیدگی تولید کند و برای این کار لازم است تنها شکل مورد نظر در یکی از نرم افزارهای سه بعدی ساز طراحی و بعد آن را با متریال های مختلف چاپ کرد. اولین چاپگر سه بعدی در سال ۱۹۸۷ توسط چاک هال بنیانگذار سیستم های سه بعدی توسعه داده شد. این پرینتر ها اولین بار به صورت عمده برای نمونه سازی سریع مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه عمدتاً به طور مستقیم برای چاپ قطعات محصولات و بالا بردن سرعت چرخه تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

اولین پرینتر سه بعدی

اولین پرینتر سه بعدی در سال ۱۹۸۷ توسط چاک هال بنیانگذار سیستم های سه بعدی توسعه داده شد. این پرینتر ها اولین بار به صورت عمده برای نمونه سازی سریع مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه عمدتاً به طور مستقیم برای چاپ قطعات محصولات و بالا بردن سرعت چرخه تولید مورد استفاده قرار می گیرد. این چاپگرها برای استفاده های شخصی نیز مفید هستند. چاپگرهای سه بعدی و یا تولید افزایشی فرایندی است که در آن مواد به صورت لایه به لایه از مدل های سه بعدی به نمونه مورد نظر تبدیل می شود.

در صورتی که این روش کاملا با روش سنتی در تضاد است، در روش سنتی فرایند تولید کاهشی را داریم به این صورت که این فرآیند از حذف یک قطعه بزرگ از مواد انتخابی تشکیل می شود. و اصطلاح چاپ سه بعدی برای این منظور به کار می رود که کاملا مترادف و سازگار با تولید افزایشی بوده و چون در این روش اشکال پیچیده هستند و ساختار آنها را نمی توان به راحتی با استفاده از ماشینکاری سنتی طراحی کرد، از این روش استفاده می شود. به طور کلی هفت فناوری تولید افزایشی اولیه وجود دارد که هر کدام از آنها با مواد اولیه مختلفی از جمله پلاستیک یا فلز ساخته می شود. پرینتر سه بعدی, چاپگر سه بعدی, خدمات پرینتر سه بعدی, اسکن سه بعدی , طراحی سه بعدی , پرینت سه بعدی , فروش پرینتر سه بعدی , مواد مصرفی چاپگر سه بعدی

این روش در محافل دانشگاهی از سال ۱۹۵۰ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. اما زمانی صنعت چاپ سه بعدی به طور رسمی متولد شد که هال که یکی از بنیانگذاران سیستم های سه بعدی است فرایندهای استرولیتوگرافی را در سال ۱۹۸۸ به ثبت رسانید درهمین سال سیستم چاپ سه بعدی SLA که در آن زمان اولین سیستم ساخت افزایشی تجاری در دسترس در کل جهان بود، معرفی شد و هال با استفاده از نرم افزار CAD طرح سه بعدی نمونه خود را طراحی کرده و با فرمت STL ذخیره و به چاپ رسانید.

با گذشت زمان چندین فناوری تولید افزایشی جدید توسعه یافت که در همه فناوری ها مواد اولیه مختلفی مورد استفاده قرار گرفت، همچنین پروفیل هایی با هزینه های مختلف برای استفاده در صنایع مختلف به وجود آمد (به عنوان مثال پودر همجوشی تخت) برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ به وجود آمد در حالی که ریخته گری یعنی همان تولید پوسته چسب (جهش به سمت چسب) یک سال بعد از آن روی کار آمد. در این سال با استفاده از مواد فرایند جهشی نقطه عطفی در صنعت سیستم های سه بعدی به وجود آمد. در این سال بازار جهانی تولید افزایشی برای محصولات و خدمات تولید به ۴۰۰ میلیون دلار رسید.

کاربرد اولین پرینتر های سه بعدی

اولین پرینترهای سه بعدی به منظور نمونه سازی سریع و تسهیل در فرایند طراحی محصول صنایع سنگین و یا قالب که در آن قطعات تولید شده با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته می شود، برای توسعه روش تولید سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر این صنعت در بخش تولید مستقیم به خصوص در چاپ قطعات فلزی در حال رشد است. چندین کشور اروپایی مانند EOS آلمان، Arcsm سوئد، Renishaw انگلیس با توجه به تخصص خود در زمینه پودر همجوشی موقعیت خوبی در سود حاصل از این روند نصیب خود کرده اند و اما در ایالت متحده بر اساس سیستم های سه بعدی در این تکنولوژی به سرعت به این نام تبدیل می شود.

امروز پرینتر های سه بعدی

امروزه بخش عظیمی از این تکنولوژی در بخش بهداشت و درمان کاربرد دارد. نمونه های بارز از این نوع چاپ مثل قطعات شامل: سمعک، براکت ارتودنسی، تاج دندان، جایگزاری مفاصل ران را می توان نام برد. در صنعت هوا فضا نیز چاپ سه بعدی می تواند وزن هواپیما را کاهش دهد، بهره وری موتور را بالا برده و به بیان ساده تر جایگزین مرقون به صرفه تری برای ماشین کاری های جاری باشد. به طور مثال بوئینگ بیش از ۲۰۰ بخش مختلف از ده هواپیمای خود را با استفاده از پرینتر سه بعدی تولید کرده است. شرکتهای بوئینگ، ایرباس، رولز و جنرال الکتریک استقبال قابل توجهی از این فناوری داشته اند اما این تکنولوژی هنوز در مقیاس های بزرگ کاملا تصویب نشده است. تاکنون قطعاتی که بار زیادی را تحمل نمی کنند مانند F18 را شرکت بوئینگ برای هواپیما تولید کرده است.

بخش خودرو سازی به احتمال زیاد به دنبال برتری نسبت به بخش هوافضا می باشد. اما باز هم شرکتهایی که دارای تجربه در فلزات مبتنی بر پرینت سه بعدی هستند مانند همچوشی پودر تخت، دارای موقعیتی خاص برای عرضه کالای خود در بخش های هوایی و خودرو هستند. بسیاری از صنایع دیگر نیز هستند که از چاپ سه بعدی استفاده می کنند که در جدول زیر برخی از برنامه های کاربردی در استفاده تجاری امروز برای پرینترهای سه بعدی همراه با فناوری تولید افزایشی به طور معمول استفاده شده، آورده شده است.

این سیستم ها می توانند از ۵٫۰۰۰ تا ۱ میلیون دلار هزینه بر باشند که این هزینه ها نسبت به دهه گذشته حدود یک چهارم کاهش پیدا کرده اند. و گارتنر معتقد است که پرینتر های سه بعدی در سال ۲۰۱۶ با قیمت ۲٫۰۰۰ دلار در دسترس خواهد بود. بازار استفاده از پرینترهای سه بعدی شخصی سریعترین بخش استفاده از این پرینترهاست که نمودار این امر را به وضوح نشان می دهد. با توجه به آمارهای گرفته شده توسط wohlers و همکاران بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ فروش پرینتر های سه بعدی شخصی از ۶۶ واحد به ۲۳۲۶۵ واحد رسیده است. چند کیت چاپگر سه بعدی در حال حاضر با قیمتهای مختلفی از ۵۰۰ دلار تا ۵٫۰۰۰ دلار در دسترس است.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک