تاریخچه موسیقی پاپ

تاریخچه موسیقی پاپ

در این مطلب قصد داریم شما دوستان را با تاریخچه موسیقی پاپ بیشتر آشنا سازیم.در ادامه این مطلب به معرفی چند گروه مشهور موسیقی پاپ و همچنین الویس پریسلی خواهیم پرداخت.

 

دانلود موزیک

تاریخچه موسیقی پاپ

تاریخچه موسیقی پاپ
موسیقی پاپ بر خلاف موسیقی عامیانه سنتی توسط افراد شناخته شده معمولاً حرفه ای و از راه روند انتقال آوازی تکامل نمی یابد.درغرب از دهه ۵۰ میلادی موسیقی عامه پسند (پاپ)papular به معنای سبک های پیوسته در حال تغییری است که از موسیقی الکترونیکی تقویت شدهamplified تا راک اند رول rock and roll را در برمی گیرد.

از لحاظ تاریخی موسیقی پاپ به هر شکل از موسیقی غیر عامیانه گفته میشودکه محبوبیتی توده ای کسب می کرد از تصنیف هایه آواز خوان هایه دوره گرد و تروبادورهای سده های میانی تا آن عناصرهنرهای زیبایی موسیقیایی که در اصل, گروه کوچکی از شنوندگان فرهیخته را مخاطب قرار می دهد و به شکل وسیعی محبوبیت پیدا می یافت.
پس از انقلاب صنعتی موسیقی اصیل عامیانه به صورت گستر ده ای ناپدید شد و موسیقی عامه پسند عصر ویکتوریا و یا اوایل سده بیستم موسیقی تالارهای موسیقی که والس و اپرت های ژاک اوفنباخ و ویکتور هربرت و دیگران در راس آن قرار داشت.

در این میان در ایالات متحده نمایش های آواز خوان های دوه گرد (گروه هایی از مجریان سفید پوست که خود را به سیمای سیاه پوستان در می آورند)آثار ترانه سرایانی مانند استفان فوستر را اجرا می کردند.موسیقی,موسیقی ایرانی,موسیقی بی کلام,موسیقی چیست,موسیقی سنتی,موسیقی ایرانیان,موسیقی کلاسیک,انواع موسیقی,موسیقی اصیل ایرانی
سبک های موسیقی پاپ تا اوایل سده بیستم میلادی از اروپا به امریکا می رفت.
سپس اشکال امریکایی نظیر رگ تایم و کمدی موسیقیایی بِرَدوی شنوندگانی در انگلستان و در قاره اروپا یافت.از آن زمان به بعد, موسیقی پاپ غربی بیشتر تحت سلطه امریکا بوده است.
در دهه ۱۸۹۰,تین پَن اَلی tin pan alley نیویورک به صورت نخستین صنعت خود کفای چاپ ترانه های پاپ ظهور کرد و در همان ۵۰ سال اول غزلسرایی بارور را با اُپرت اروپایی در آمیخت و نوع جدیدی از نمایش موسیقیایی یا موزیکال- را بوجود آورد که در دست آهنگسازان امریکایی مانند ژروم کرن,جورج گرشوین,آیروین برلین,کول پرتر,ریچارد رودجز و اسکار هَمرشتاین به پیچیدگی قابل توجهی دست یافت.
در این میان , سیاهپوستان امریکایی با شروع از رَ گ تایم ترکیب ریتم ها پیچیده آفریقایی با ساختارهای هارمونیک اروپایی را آغاز و آنچه را که مهمترین سبک جدید موسیقی قرن تبدیل شد خلق کردند.

شمار مخاطبین موسیقی پاپ(که با موسیقی تالارهای موسیقی تفاوت دارند) در نیمه اول سده بیستم تا حدی به سبب رشد فن آوری به شکل قابل توجهی افزایش یافت. برای نمونه تا ۱۹۳۰ دیگر صفحه موسیقی به منبع اصلی موسیقی در خانه تبدیل شد و به این ترتیب حتی کسانی که هیچ نوع آموزش موسیقی ندیده بودند می توانستند به ترانه های پاپ گوش دهند.
در عین حال استفاده از میکروفون هنرمندان آواز خوان را از نیاز به صداهای آموزش یافته ای که میتوانستند در فضاهای بزرگ نفوذ کنند, آزاد ساخت و به این ترتیب امکان استفاده تجاری از فنون جدید آواز خوانی به وجود آمد.
پخش رادیویی که به مناطق روستایی نیز می رسید به گسترش سبکهای جدید موسیقی یاری رساند به ویژه موسیقی کانتری country که سبکی رقص مانند و روایی است که از بالادهای (تصنیف های) انگلیسی-امریکایی سفید پوستان جنوب و غرب گرفته شده بود. به پیروزی چشمگیری دست یافت. موسیقی عامیانه نیز که در موسیقی بلوز سیاه پوستان جنوب ریشه داشت, محبوبیت یافت.

الویس پریسلی

جاز تنها دوره محبوبیت توده ای خود را در اواخر دهه ۳۰ و در دهه ۴۰ با سبک سوینگ (تاب) دسته های بزرگ و آواز خوان هایی مانند بینگ کروزبی و فرانک سیانترا(که به نا له کنندگان معروف شدند) تجربه کرد.
دراین میان بلوز نیز متحول شد آواز خوان های سیاه پوست به دنبال کار از جنوب به شمال و شهرهای صنعتی مهاجرت کردند و بلوز روستایی به سبک بلوز شهری که خشن تر بود و بیشتر از عبارت پردازی های آوازی استفاده می کرد, دگرگون شد.
دسته های بلوزی که در دهه ۴۰ در شیکاگو به وجود آمدند از گیتار های الکتریکی تقویت شده که اغلب با باس و درام الکتریکی حمایت می شدند, استفاده میکردند. این سازها بعد ها از طرف دسته های راک اند رول نیز به کار برده شد.

در دهه های بعد از جنگ جهانی دوم موسیقی پاپ امریکایی به استیلای بین المللی غیر قابل بحثی دست یافت.
در دهه ۵۰ مهاجرت سیاه پوستان امریکایی به شهرهای شمالی به پیدایش اشکال وسبک های آوازی بلوز ترکیبی انجامید. راک اند رول که در دهه ۵۰ با الویس پریسلی و شخصیت های دیگر ظهور کرد, به صورت آمیخته ای از ریتم و بلوز سیاه پوستان با موسیقی کانتری و آهنگ عاطفی فیض بخش پدیدار شد.
در دهه ۶۰ اشکال پیچیده تر راک اند رول به موسیقی راک معروف شد که عناصر بنیادین عبارتند از:
یک یا چند آواز خوان تعدادی گیتار شدیداً تقویت شده (شامل باس ریتم و لید) ودرام . از میان ساز های دیگری که معمولاً به کار برده می شوند می توان از پیانوی الکتریکی ,ارگ الکتریکی,سینتی سایزر,انواع سازهای بادی و سازهای ضربی فرعی نام برد.
نت های کلیدی راک , گونه ای ضرب پشتی backbeat کوبنده آوازهای عاطفی و نوای بشدت تقویت شده گیتار است این سبک در مراحل اولیه خود سبکی ساده بود که بیشتر بر ریتم های رقص مانند, ملودی ها و هارمونی های رایج و اشعاری که با دل مشغولی های شنوندگانش همدردی می کرد-عشق جوانی, بلوغ و اتومبیل- متکی بود که در مرحله بلوغ پیچیدگی بیشتری یافت و برخی از با استعداد ترین نمایندگان آن توجه منقدین جدی موسیقی را به خود جلب کرد.
راک انگلیسی اول بار در دهه ۶۰ به دست بیتلز و گروه رولینگ استونز و دیگر گروه های ۴ یا ۵ نفره بنیان گذاشته شد.

بیتلز با توانایی ها و رشد قابل توجه خود توانستند موسیقی پاپ را به رشته بازی از خلاقیت اصیل تبدیل کنند. در عین حال باب دیلن و دیگر مجریان امریکایی مشغول رشد بخشیدن به موسیقی راک- عامیانه آمیزش بالاد سنتی با اشکال نظم و ریتم ها و شیوه راک در تنظیم آهنگ بودند.
در اواسط دهه ۶۰ موسیقیدانان جوان به کاوش توانایی راک برای برخورد با مضامین اجتماعی و سیاسی پرداختند. گروه هایی نظیر رولینگ استونز, دورز و دیگران شعرهای تخیلی را به شکل بی سابقه ای با هنرتنظیم آهنگ ترکیب کردند که نمونه آن قرار دادن قطعات طولانی بدیهه سازی improvisation تک نفره در بافتهایی با پیچیدگی رشد یابنده و ساختار های موسیقایی- ترانه ای راک است.
آواز خوان هایی قدرتمند مانند جانیس جوپلین و گیتاریست هایی چون جیمی هندریکس در مضامین سنتی ریتم و بلوز انقلابی به پا کردند.

راک به سرعت نوجوانان غربی را که پس از جنگ با افزایش سطح زندگی پول بیشتری در اختیار داشتند به خود جلب کرد و آنان به شنوندگان اصلی جدیدترین اشکال موسیقی پاپ تبدیل شدند.

در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ ازدیاد دسته های امریکایی و انگلیسی به اوج خود رسید. همزمان با آن موسیقی پاپ سیاه پوستان با گروه های آواز خوان موتان motown و مجریانی مانند آرثا فراکلین و استیو واندر به پیچیدگی بیشتر و دامنه وسیع تر شنوندگان دست یافت.

تاریخ موسیقی پاپ در دهه ۸۰,۷۰و۹۰ میلادی در اصل همان تاریخ موسیقی راک است که با سبک های دیگر آن از جمله دیسکو , پانک , رَپ , متال و …… در سرار جهان گسترش یافت و معیار موسیقی جوانان در بسیاری از کشورها گشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
سوپروب close
خرید بک لینک